Jeden den v naší škole

Do školky můžu přicházet od 6,00 hod. Převlékám se v šatně, která je určená pro děti z mé třídy a třídy, která s ní sousedí. Pro své věci mám v šatně vlastní místo označené značkou, kterou nám na začátku školního roku přidělí paní učitelka. Náhradní oblečení si ukládám do kapsáře v dětské koupelně, kapsa je označená stejnou značkou, jako moje místo v šatně. S ostatními dětmi se postupně scházíme až do 8,15 hodin. V tuto dobu si zpravidla můžeme zvolit hru a kamaráda ke hře ve své či sousední třídě. Hračku si půjčujeme vždy až po dohodě s paní učitelkou, pak ji uklízíme na své místo. Můžeme se také účastnit činností, které pro nás paní učitelka připravila.
Pokud chodím do třídy k Ovečkám nebo Kuřátkům, učím se spolu s ostatními dětmi základům stolování, a proto svačíme společně v 8,30. V ostatních třídách mohu svačit podle potřeby v době od 8,00 do 8,45 hod. Když mám potřebu pít, mám ve třídě po celý den k dispozici balenou stolní vodu  nebo čaj a svůj hrnek. Na vycházku si nosím nápoj ve vlastní láhvi v batůžku, který si připravím doma.
A co děláme celé dopoledne? Hrajeme hry, povídáme si a při tom se učíme poslouchat, co kdo říká. Rádi si zazpíváme a zatancujeme. Někdy kreslíme, malujeme, modelujeme, stavíme a skládáme. Také cvičíme, zdokonalujeme se v běhání, skákání, šplhání a balancování. Hodně čteme, vyprávíme si pohádky, recitujeme, hrajeme divadlo. Učíme se společně nové věci, pracujeme... Je toho opravdu hodně, co ve školce můžeme dělat. Paní učitelky pro nás na každý den připravují nejrůznější hry, činnosti a úkoly. Pokud nám to počasí dovolí, chodíme ven. Venku můžeme dělat věci, které jindy děláme ve třídě. Venku se dají zažít a uvidět věci, které nám nenahradí žádné vyprávění ani obrázky. Venku můžeme popustit uzdu své fantazii. V přírodě si také ověříme naše síly při zdolávání přírodních překážek a terénu. Můžeme bádat a experimentovat.
Po návratu z venkovního prostředí se věnujeme hygieně před obědem a sami si prostřeme na stolech. Postupně se učíme nalít si polévku, hlavní jídlo si bereme v kuchyňce, která sousedí s třídami. Jídlo vydává paní kuchařka, která dá každému po domluvě přiměřenou porci. Nikdo nás do jídla nenutí. Nová, pro nás neznámá jídla se snažíme alespoň ochutnat. Použité nádobí si pak po sobě uklidíme.
Po obědě část dětí odchází domů, ostatní odpočívají na lehátku. Paní učitelky nám čtou pohádky, po pohádce někdy posloucháme klidnou relaxační hudbu. Všichni odpočíváme do 13,00 hodin. Pokud neusneme, máme možnost vybrat si z nabízených klidových činností ve třídě. Podle své potřeby si můžeme kdykoliv opět lehnout a odpočívat. Učíme se také být ohleduplní ke spícím kamarádům.
Vstáváme ve 13,45. Pomáháme s úklidem lůžkovin, nejstarší děti to zvládnou samy. Odpolední svačinku máme po 14,00 hodině. Po ní následují až do 16,00 hodin odpolední hry ve třídě nebo na školní zahradě. Během této doby se rozcházíme domů.