Kouzelný adventní čas - Mikuláš

Přišla první adventní neděle a na adventních věcích jsme zapálili první svíčku. V tomto čase těšení a očekávání s dětmi hodně tvoříme, zpíváme, seznamujeme se s tradicemi a zvyky spojenými s tímto obdobím. Nechybí ani pohádky a spousta her a činností, v kterých si děti procvičí svoje dovednosti i vědomosti.

Mikulášská nadílka
Samotné návštěvě sv. Mikuláše, anděla a čerta předcházely velké přípravy. Škola byla vyzdobená originálními dětskými výtvory, učili jsme se básničky a písničky, které jsou nezbytné pro obdržení nadílky. Dozvídali jsme se, kdo je to vlastně Mikuláš, proč každý rok přichází s nadílkou a proč ho doprovází právě čert a anděl. Hráli jsme hry andělské i pekelné, dobře jsme se bavili a trochu se i učili. Nezapomněli jsme ani na sv. Barboru, patronku dětí v nesnázích a zvyky spojené s tímto svátkem.
Mikuláš s doprovodem navštívil postupně všechny třídy, a tak jako vždy, došlo na pochvaly, ale i domluvy a pokárání. Čert chvílemi spouštěl hrůzu, ale nakonec vše dobře dopadlo.  Děti zarecitovaly připravené básničky, někde přidaly i písničku a anděl s Mikulášem je za to odměnili balíčkem dobrot.

Vážíme si pomoci dospělých při přípravách a realizaci samotné nadílky a velké poděkování od nás patří V. Danielovi (Mikuláš), J. Cimbálníkové (anděl), J. Kavalířovi (čert), manželům Němcovým za sladkosti do mikulášské nadílky (Ovoce a zelenina Slavonice) a J. Machové za perníčky pro děti ze všech tříd.