Projekt Zdraví dětem 1. část: Staň se hrdinou – kamarádi, pojďte s námi, pomáhejme všem vždy rádi

Vzdělávání dětí s finanční podporou z projektu MŠ s podporou šablon I - OP JAK
Vzdělávací program byl zaměřený na chování dětí v rizikových situacích a na prevenci letních úrazů. Nejstarší děti (Rybičky, Žabky) navštívil Kryštůfek záchranář. Kryštůfek je plyšová hračka, která pomáhá zraněným a nemocným dětem na palubách sanitních vozů. Snižuje jejich úzkost a obavy, pomáhá i dětem na urgentním příjmu v nemocnici. Ulehčuje práci záchranářům, doktorům i zdravotnickému personálu, protože s pomocí hračky lze mnohdy snadněji navázat potřebný kontakt s dítětem a získat jeho spolupráci při vyšetřování či ošetřování náhle vzniklého onemocnění či traumatu.
Děti si s Kryštůfkem formou zábavných pohybových aktivit a říkanek osvojily důležitá telefonní čísla a jednotlivé postupy při úrazech, učily se správně reagovat na dané situace. Připomněli jsme si také ochranné pomůcky, bez kterých bychom neměli sednout na kolo, jak se chovat u vody, zkoušeli jsme si ucelené postupy, jak se v jednotlivých situacích zachovat, abychom neohrozili sebe ani ostatní. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak zavolat pomoc (155), jak je důležité se správně představit a popsat, co se stalo, kde jsme a na co je dobrá aplikace Záchranka.
Na konci programu jsme pořádně protáhli tělo při cvičení a tancování.
Cílem projektu bylo, aby děti
1. získaly povědomí o prevenci úrazů při sportovních aktivitách a tím eliminovaly rizika úrazu - „Sportuj s citem“,
2. si osvojily zásady bezpečného chování v souvislosti s ochranou vlastního zdraví - „Chovej se (jezdi) s rozumem“,
3. získaly povědomí o tom, jak se zachovat v případě ohrožení zdraví či života druhého, tzn. vědět, co dělat, na koho se obrátit - „Pomáhej srdcem“. To je nejvyšší prioritou a hlavním smyslem celého projektu.
                                                                                                                                                                               J. Vacková, P. Maršánová