Projektový den: Cesta vlny

Jak se ze surové vlny ostříhané z oveček stane vlna, ze které např. upleteme svetr, to jsme si zkusili s lektorkou Lucií Černickou. Cílem projektu bylo získat základní povědomí o tom, kolik lidské práce může být za běžně dostupnými výrobky.
Děti se dozvěděly, jaký materiál, kromě ovčí vlny, je vhodný k výrobě příze. Mohou to být vlákna živočišného původu (koza, lama, velbloud, bourec morušový apod.), ale i rostlinného (len, konopí, kopřiva, bavlna). Prohlédli jsme si a srovnávali různé druhy surovin i zpracované příze, reálné ukázky byly doplněny fotografiemi.
Děti se podívaly, jak se vlna přede na kolovratu, vyzkoušely si kramplování a předení na vřetánku.
Zahráli jsme si pohybovou hru Na ovečky a vlka.
Domů si děti odnesly vlastnoručně vyrobené vlněné „žížaláky“.

Projektový den ve výuce. Realizace vzdělávacího programu s finanční podporou MŠMT - Šablony 3. Více informací zde